خرید کدام واقعا به صرفه است؟ نو، دست دوم یا ریفربیشد؟

اگر برای خرید تجهیزات کامپیوتری یا الکترونیکی به بازار سر زده باشید، حتما با تنوع قیمت بالایی روبه‌رو شده‌اید. گاهی در حالی که به دنبال خریدی به صرفه و با کیفیت هستید، فروشنده محصولی از برندهای معروف را با قیمتی بسیار پایین‌تر از قیمت رایج در بازار، به شما پیشنهاد می‌دهد که بسیار وسوسه کننده است. اما بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که هر ارزانی بی‌علت نیست. یکی از دلایل ارزان بودن برخی از محصولات برند در بازار تجهیزات کامپیوتر، ریفربیشد یا استوک بودن آن است.

این اصطلاح در بازارهای کامپیوتری زیاد شنیده می‌شود، مانند کامپیوتر آماده ریفربیشد یا مینی کامپیوتر ریفربیشد. اما ریفربیشد به چه معناست و آیا خرید این کالا کار درستی است؟  تا پایان مقاله همراه ما باشید تا با هم به بررسی این اصطلاح رایج بپردازیم.

ریفربیشد به چه معناست؟

اصطلاح ریفربیشد(Refurbished) برای کالاهایی به کار می‌رود که استفاده خاصی از آنها نشده اما بازسازی شده‌اند. برخی از کالاها به دلیل بروز برخی از مشکلات فنی، ظاهری و یا باز بودن پک به کارخانه مرجوع می‌شوند تا پس از رفع مشکل، مجددا با لیبل ریفربیشد به بازار عرضه شوند.  

برای مثال خریدار بلافاصله پس از خرید محصول؛ منصرف شده و یا پک و بسته‌بندی کالا در زمان انتقال و جابه‌جایی آسیب دیده و از آکبند بودن خارج شده است اما همچنان دستگاه نو و بدون استفاده است.

این سری از کالاها پس از بررسی و انجام تست‌های متعدد توسط کارخانه با برچسب ریفربیشد در درجه بندی‌های مختلف به بازار عرضه می‌شوند. اما نکته اصلی و متمایز کننده کالاهای ریفربیشد با کالاهای استوک یا دست دوم در این است که کالاهای ریفربیشد؛ دراصل نو هستند و به هیچ وجه استفاده نشده‌اند، اما کالاهای استوک مدت زیادی مورد استفاده قرار گرفته‌اند و ممکن است آسیب دیده و تعمیر شده باشند.

جایگاه ریفربیشد در سایر کشورها

در ابتدا به معنای ریفربیشد در سایر کشورها بپردازیم. در کشورهای پیشرفته، ریفربیشد به این معنی است که کالا با یک ایراد جزئی ظاهری، به عنوان کالای ریفربیشد با قیمتی کمتر از قیمت کالای نو به بازار عرضه می‌شود. کالایی نو که به هیچ وجه استفاده نشده باشد و توسط شرکت سازنده به صورت کامل بررسی و رفع نقص شده است و همانند کالای نو دارای گارانتی و خدمات پس از فروش هستند و توسط نماینده‌های اصلی برند، به بازار عرضه می‌شوند.

این کالاهای نو، که با رعایت استانداردهای ذکر شده بازسازی شده و قیمت مقرون به صرفه‌ای دارند، طرفداران خود را در بازار جهانی پیدا کرده‌اند.

جایگاه ریفربیشد در ایران

در بازار ایران هم محصولاتی با عنوان ریفربیشد به فروش می‌رسد. اما متاسفانه اکثر کالاهایی که در ایران با این عنوان عرضه می‌شوند، محصولاتی استوک هستند. همانطور که می‌دانید استوک کالایی دست دوم است و بر اساس شرایط و مدت زمانی که از آنها استفاده شده، از عمر مفید آنها کم شده و اطمینانی به عملکردشان نیست.

برخی از سودجویان کالاهای دست دوم را از سایر کشورها وارد کرده و بدون بررسی عملکرد و پس از تعمیر یا سرویس، آنها را با عنوان ریفربیشد به مشتریان نا آگاه می‌فروشند. از طرفی این محصولات از گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر نیز برخوردار نیستند. و این مساله می‌تواند برای کاربران دردسرساز باشد. زیرا در صورت نیاز به تعویض قطعات داخلی دستگاه با مشکلاتی همچون نبود قطعه مورد نیاز و یا نبود مراکز تخصصی برای سرویس و تعمیرات مواجه می‌شوند. و تازه این شروع پشیمانی از خرید محصولات متفرقه و بدون گارانتی است.

 

چند نمونه: از تجهیزات شبکه تا مینی کامپیوتر ریفربیشد

برخی از افراد تجهیزات شبکه‌ی استوک یا دست دوم را وارد کرده و با تعمیر و تعویض قطعات داخلی، آنها را با عنوان ریفربیشد به بازار عرضه می‌کنند. برای مثال سوئیچ سیسکو یکی از کالاهایی است که ریفربیشد آن در بازار وجود دارد و قیمت آن به مراتب کمتر از سوئیچ‌های نو هست و برخی شرکت‌ها به منظور صرفه جویی در هزینه خود، ریسک خرید این کالاهای به اصطلاح ریفربیشد را می‌پذیرند.

کامپیوترهای آماده و مینی کامپیوترهای ریفربیشد نیز می‌توانند برای شرکت‌هایی که قیمت کم را به کیفیت ترجیح می‌دهند، وسوسه کننده باشند. که تنها با دیدن قیمت‌ پایین و نام برند، بدون در نظر گرفتن اینکه مینی کامپیوترهای ریفربیشد تنها نام برندهای بین‌المللی را یدک می‌کشند و به قطعات داخلی آنها اعتباری نیست؛ اقدام به خرید می‌کنند.

از طرفی باید به این نکته توجه داشت که در برخی محصولات کامپیوتری، تفاوت کیفیت خاصی بین برندهای بین المللی با برندهای معتبر و مطرح نوپا وجود ندارد. به عنوان مثال در مینی کامپیوترهای برند هترون که در سال‌های اخیر در بازار ایران تولید و عرضه می‌شود، از آنجا که در قطعات داخلی از برندهای مطرح استفاده می‌کند، کیفیت نهایی کار بسیار مطلوب است.

به علاوه برندی مانند هترون گارانتی و خدمات پس از فروش مطلوبی نیز در سراسر ایران ارائه می‌دهد. میتوانید برای اگاهی از جزییات این برند به صفحه مینی کامپیوترهای هترون مراجعه و همچنین برای مشاهده و مقایسه مینی کامپیوترهای هترون می‌توانید به صفحه کامپیوترهای اداری مراجعه نمایید.

سخن پایانی

کالاهای ریفربیشد می‌توانند بسته به قیمت و کیفیت تخفیف‌های بسیار خوبی داشته باشند و شما را ترغیب به خرید کنند. همانطور که در ابتدا به آن اشاره کردیم هر ارزانی بی علت نیست، خرید این نوع کالا در صورتی به صرفه است که بتوان صد در صد از نو بودن قطعات داخلی دستگاه و عملکرد آن مطمئن شد. اما آیا به راحتی می‌توان از صحت و درستی حرف برخی فروشندگان و نو بودن قطعات داخلی دستگاه ریفربیشد اطمینان پیدا کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *